Mednarodna konferenca Digital Health Ljubljana 2025 združila več kot 250 strokovnjakov s ciljem digitalizacije zdravstva
05. 02. 2025
Tehnološki park Ljubljana je 3. in 4. februarja v Centru Rog organiziral mednarodno konferenco Digital Health Ljubljana 2025, ki je združila več kot 250 udeležencev – podjetja, startupe, raziskovalce, študente, zdravstvene strokovnjake in predstavnike zdravstvenih institucij. Dogodek je ponudil vpogled v najnovejše trende, inovacije in izzive digitalizacije zdravstva.
"Približno 25 % udeležencev je bilo iz zdravstvene stroke, kar dokazuje, da obstaja tako potreba kot volja po digitalni preobrazbi sistema. Veseli nas tudi, da se krepi mednarodna prisotnost startupov in investitorjev – letos jih je bilo skupaj okoli 50. Prav tako opažamo, da znotraj izobraževalnih institucij, ki skrbijo za usposabljanje zdravstvenega kadra, obstajajo posamezniki, ki si želijo sprememb. Na konferenci so našli podporo somišljenikov pri uvajanju digitalnih vsebin v šolske programe. V prihodnje planiramo okrepiti digitalno opismenjevanje študentov v zdravstvu, pri čemer bomo izkoristili moč naše skupnosti," je izpostavila Rebeka Žerovnik, vodja konference.
Prebojne rešitve startup podjetij
Prvi dan je potekal »Show of Innovation«, kjer so domača in tuja startup podjetja predstavila svoje rešitve v iskanju strateških partnerstev. Svojo vizijo so predstavili številnim investitorjem ter navezali stike tudi z različnimi strokovnjaki iz zdravstvenega sektorja.
Njihove predstavitve si lahko ogledate v Startup katalogu.
Umetna inteligenca v zdravstvu
Skozi celoten program konference je tekla beseda večinoma o umetni inteligenci (UI), ki postaja temeljni dejavnik preobrazbe zdravstvenih sistemov, saj omogoča napredne rešitve za izboljšanje diagnostike, optimizacijo zdravljenja in povečanje učinkovitosti zdravstvenih storitev. Z rastočo količino digitaliziranih podatkov in tehnološkim napredkom UI odpira nove možnosti za personalizirano medicino, zmanjšanje napak in lajšanje administrativnih bremen zdravstvenega osebja.
Na strokovnem panelu o umetni inteligenci (UI) v zdravstvu so ugledni strokovnjaki izpostavili ključne izzive in priložnosti za pospeševanje inovacij v Evropi. Alberto-Giovanni Busetto, izvršni direktor pri HealthAI, je poudaril, da UI predstavlja prelomnico v zdravstvenem sektorju. Ključne rešitve za prihodnost UI v zdravstvu vidi v regulativnih peskovnikih za varno testiranje UI v zdravstvu, odprtokodni UI za zmanjšanje stroškov in širšo dostopnost tehnologij, spodbujanju inovatorjev in vlaganje v raziskave ter v strateškem sodelovanju med zdravstvenimi ustanovami, tehnološkimi podjetji in regulatorji.
Poudaril je, da Slovenija ima vse potrebne pogoje za uspeh – inženirsko tradicijo, dostop do talentov in mednarodno povezane strokovnjake, ki jih mora izkoristiti ta trenutek za vključitev v globalno UI tekmo.
Varnost podatkov in kibernetska tveganja
Kibernetska varnost je še posebej pomembna v zdravstvenem sektorju, saj lahko varnostni incidenti neposredno ogrozijo zdravje in življenje bolnikov. Ključnega pomena so šifriranje pacientovih podatkov, nadzor dostopa in varovanje povezanih medicinskih naprav.
Gary McAllister je predstavil praktični primer napada na britanski zdravstveni sistem NHS in pokazal, kako resne posledice ima lahko kibernetski napad na zdravstveno infrastrukturo. Posredovala sta kibernetski varnostni center NHS in Nacionalna kriminalistična agencija, kar je omogočilo hitro odzivanje in zmanjšanje dolgoročnih posledic napada.
Napad je povzročil resne motnje v zdravstvenih storitvah, saj so morale bolnišnice ročno preverjati krvne vzorce za transfuzije, kar je privedlo do številnih odpovedanih operacij. Zaradi obsežnosti napada je bil celoten sistem 48 ur v izrednih razmerah, pri čemer so bile storitve omejene na nujne operacije. Mediji so s poročanjem o incidentu prispevali k uhajanju podatkov, kar je dodatno otežilo obvladovanje krize.
Ključne lekcije iz tega primera so, da morajo organizacije imeti pripravljene načrte za nepredvidene dogodke, saj lahko kibernetski napadi povzročijo nepredstavljivo škodo. Pomembno je tudi, da imajo vsi dobavitelji in zunanji izvajalci enako visoke varnostne standarde kot primarna organizacija. Distribucija infrastrukture med več ponudnikov zmanjšuje tveganje popolne ohromitve storitev ob napadu. Skupni stroški napada so bili ocenjeni na približno 80 milijonov funtov, pri čemer so se stroški za bolnišnico povzpeli na 40 milijonov funtov, torej bistveno več kot bi bilo ustrezno varovanje. Glavni nauk je, da morajo organizacije aktivno načrtovati strategije za odzivanje na napade, saj je zanemarjanje varnosti lahko izjemno drago in ima resne posledice za poslovanje ter varnost uporabnikov.
Digitalizacija spreminja zdravstvene sisteme
V zdravstvu se soočamo z naraščajočim povpraševanjem, predvsem zaradi staranja prebivalstva, ter hkrati z zmanjševanjem ponudbe zdravstvenih storitev. Da bi ohranili dostopnost zdravstva, prihaja do večjih sprememb v načinu izvajanja oskrbe.
UI postaja ključen partner zdravnikov pri odločanju o terapijah, saj omogoča podrobno analizo preteklih primerov, kliničnih študij in individualnih značilnosti pacienta. Prav tako se razvijajo t. i. digitalni "kopiloti" za zdravnike, ki spremljajo predpisovanje zdravil in opozarjajo na možne interakcije med njimi ali na neskladja s pacientovo zdravstveno zgodovino. S tem UI ne le izboljšuje varnost, ampak tudi krepi zaupanje pacientov v zdravstveni sistem.
V bolnišnicah UI pomaga pri optimizaciji upravljanja virov, kot so bolniške postelje, medicinska oprema in razporejanje osebja. S prediktivno analitiko lahko zdravstvene ustanove bolje načrtujejo zaloge zdravil in medicinskih pripomočkov ter preprečujejo pomanjkanje ali prevelike zaloge, kar zmanjšuje stroške in izboljšuje učinkovitost sistema.
UI ima potencial, da revolucionarno spremeni zdravstveni sistem, vendar zahteva premišljeno implementacijo in sodelovanje vseh deležnikov – od regulatorjev do tehnoloških podjetij in medicinskih strokovnjakov. Ključni izzivi vključujejo regulativne okvirje, interoperabilnost podatkov, izobraževanje zdravstvenega osebja in sprejemanje novih tehnologij s strani pacientov.
Digitalizacija zdravstvenih sistemov je že v teku, zdaj pa je ključno zagotoviti, da bo UI uporabljena na način, ki bo prinesla največjo korist tako za paciente kot za zdravstvene delavce.
---------------------
Fotografije si lahko prenesete na povezavi (foto: Milan Lazarević)
O Digital Health Ljubljana
Digital Health Ljubljana je osrednji dogodek na področju digitalizacije zdravstva v Sloveniji, ki povezuje strokovnjake, podjetja in akademsko sfero z namenom spodbujanja inovacij in implementacij sodobnih tehnologij v zdravstveni sistem.
Stopite v stik
Za več informacij in medijske poizvedbe se obrnite na:
Rebeka Žerovnik, vodja konference, rebeka.zerovnik@tp-lj.si, 040 886 727
Elvisa Basailović, kontakt za medije, elvisa.basailovic@tp-lj.si, 041 850 115