Kako aplikacije spreminjajo delo zdravnikov in življenje bolnikov

16. 04. 2025

Digitalizacija je v zadnjih letih močno preoblikovala številne vidike življenja – in zdravstvena oskrba ni izjema. Hiter razvoj mobilnih tehnologij je omogočil nastanek mobilnega zdravja (mZdravje), ki spreminja način spremljanja zdravstvenega stanja, dostopa do zdravstvenih storitev ter komuniciranja med pacienti in zdravstvenimi delavci.

S pomočjo mobilnih aplikacij, nosljivih naprav in digitalnih platform lahko posamezniki aktivneje sodelujejo pri skrbi za lastno zdravje. Zdravstveni strokovnjaki pa imajo zaradi dostopa do bolj celovitih in sprotnih podatkov možnost za hitrejšo diagnostiko, natančnejše zdravljenje in boljšo obravnavo bolnika.

Kljub očitnim prednostim pa razvoj digitalnega zdravstva odpira tudi številna vprašanja – od varovanja zasebnosti in občutljivih zdravstvenih podatkov, do digitalne pismenosti in potreb po jasnejši regulativi. Kako nasloviti te izzive? In kako hkrati ohraniti kakovostno, varno in dostopno oskrbo?

 

Na zadnjem meetupu smo se skupaj z ustvarjalci naprednih rešitev in inovatorji iz zdravstva poglobili prav v ta vprašanja ter predstavili konkretne primere, kako digitalna orodja že danes izboljšujejo življenja ljudi – tako bolnikov kot zdravnikov.

Mediately – podjetje, ki ga uporablja več kot 300.000 zdravnikov po Evropi, je predstavilo svojo aplikacijo, ki združuje informacije o zdravilih, klinične kalkulatorje, orodja za kodiranje bolezni in CME izobraževanja. V Sloveniji aplikacijo dnevno uporablja kar 95 % družinskih zdravnikov.

OnkoVed – aplikacija, ki jo je razvil Timotej Kovač, bolnicam z rakom na dojkah pomaga beležiti stranske učinke kemoterapije. Temelji na znanstveno potrjenih vprašalnikih in bolnikom omogoča boljše razumevanje simptomov ter lažjo komunikacijo z zdravnikom.

ČistaPetka.si – platforma, ki jo je iz lastne izkušnje ustvarila Urša Podobnik, povezuje skupnost sladkornih bolnikov in ozavešča o življenju z boleznijo. V ospredju so osebne zgodbe, izkušnje ter analitika, ki razkriva izjemno angažiranost uporabnikov – odprtost e-poštnih kampanj dosega tudi 80 %.

Pogovor je osvetlil tudi področje aplikacij za otroke z govorno-jezikovnimi težavami, ki temeljijo na testiranju z realnimi uporabniki. Ena od aplikacij že beleži več kot milijon prenosov na platformi Android, monetizirana pa je prek naročniškega modela.

Ključne teme so bile:

  • uporaba mobilnih aplikacij v vsakodnevni klinični praksi,

  • razlika med generacijami zdravnikov pri uporabi tehnologije,

  • pomen uporabniške izkušnje in zanesljivih virov informacij,

  • pravna odgovornost ponudnikov,

  • razlike med zdravstvenimi sistemi po državah,

  • monetizacija digitalnih zdravstvenih rešitev,

  • prihodnost z umetno inteligenco.

Dogodek je znova dokazal, da digitalno zdravstvo ni več prihodnost, temveč realnost, ki jo soustvarjajo razvijalci, zdravstveni delavci in bolniki skupaj.

Pridruži se naslednjemu meetupu in bodi del pogovorov, ki oblikujejo prihodnost zdravstva.

Nazaj