Coaching - miselno provokativen proces, ki vodi v rast posameznika in organizacije

23. 04. 2025

Coaching - miselno provokativen proces, ki vodi v rast posameznika in organizacije

V času, ko se tehnologija razvija hitreje kot človeške sposobnosti sledenja, postaja coaching eden ključnih vzvodov za trajnostni razvoj vodij. V ospredje stopa potreba po bolj zavestnem, uravnoteženem in dolgoročno učinkovitem vodenju. Vesna M. Kovač, mednarodno certificirana coachinja pri ICF in HR strateginja z več kot dvajsetletnimi izkušnjami v vodstvu globalnih podjetij, danes spremlja vodje v procesih globokih osebnih in poslovnih preobrazb. V intervjuju razgrne pomen coachinga v sodobnem poslovnem svetu, še posebej v kontekstu dinamičnih, rastočih tehnoloških okolij.

Coaching kot proces: poglobljen, sistemski in usmerjen v prihodnost

Coaching je v osnovi strukturiran proces sodelovanja med coachem in stranko, katerega namen je omogočiti vpogled, razumevanje in napredek. V nasprotju s pogostimi zmotami coaching ni svetovanje, ni terapija in ni mentorstvo. Gre za miselno provokativen proces, ki zrcali nevidno, spodbuja nova razmišljanja in krepi sposobnost samostojnega odločanja. V tem procesu coach kot nevtralen sogovornik zrcali stranki tisto, česar sama (še) ne vidi. Gre za strukturiran dialog z jasno zastavljenimi cilji, kjer ima vsako srečanje svoj namen, vsak namen pa svojo metriko uspešnosti. Ključna razlika je, da coach ne ponuja rešitev, temveč ustvarja varen, nevtralen prostor, kjer stranka skozi pogovor sama pride do odgovorov, ki jih išče.

Kdaj in zakaj se posamezniki odločajo za coaching

Vesna opaža, da k njej najpogosteje prihajajo posamezniki v prelomnih trenutkih – ob prevzemu večje odgovornosti, ob notranjem dvomu v lastne sposobnosti, ali v trenutku, ko začutijo, da kljub zunanjemu uspehu nekaj bistvenega manjka. Ti posamezniki so pogosto vodje v tehnoloških ali hitro rastočih podjetjih, ki so pod pritiskom hitrega odločanja, kompleksnih izzivov in osebne odgovornosti. Coaching jim omogoča, da jasno oblikujejo svoje notranje temelje in najdejo način, kako biti učinkoviti voditelji – ne da pri tem izgubijo sebe.

Notranja rast in zunanji učinki

Coaching proces je različno dolg, globina procesa pa je odvisna od odprtosti posameznika, njegovih ciljev ter pripravljenosti na delo. Vsako srečanje ima jasno definirano temo in cilj, ki ga določi stranka sama. Pomembno je tudi definiranje meril uspešnosti, kar omogoča objektivno merjenje napredka. Uspešnost coachinga se meri večplastno. Na individualni ravni gre za dosego osebno zastavljenih ciljev, na organizacijski ravni pa za opazne vedenjske spremembe, ki jih zazna okolica. 

Od strateškega razmisleka do nezavednega: metode dela

Coaching, kot ga izvaja Vesna, vključuje širok nabor metod – od klasičnih pristopov do poglobljenih tehnik jungovskega coachinga. Če gre za strateške odločitve, uporablja analitične in scenarijske pristope, v primerih osebnih prebojev pa metode, ki segajo v sfero nezavednega. Pristop je vedno prilagojen posamezniku – njegovemu značaju, pogumu, izkušnjam in ciljem. V ozadju vsakega pogovora pa stoji skupni imenovalec: sposobnost coacha, da ustvari psihološko varno, zaupno okolje, kjer se lahko zgodi sprememba.

Kaj nas zadržuje pri doseganju naših potencialov?

Vesna verjame, da večina naših omejitev izvira iz vzorcev, ki se oblikujejo že v zgodnjem otroštvu. Ti vzorci postanejo naš sistem prepričanj, ki vplivajo na način razmišljanja, odločanja in delovanja. Coaching ponuja možnost, da se teh vzorcev zavemo, jih ozavestimo in presežemo. Pogosta je primerjava s psihoterapijo, ki se osredotoča na preteklost, medtem ko je coaching usmerjen v prihodnost, v vprašanja "kaj" in "kako", ne v "zakaj". Pomaga ustvariti nov notranji zemljevid, ki omogoča bolj zavestne in učinkovite izbire.

Dober vodja je uravnotežen vodja 

Pri delu z ljudmi Vesna zaupa intuiciji, vendar vedno išče ravnotežje med srcem in razumom. Verjame, da mora biti vsak vodja sposoben uravnotežiti ženski in moški princip v sebi – odločnost in strategijo z empatijo, ustvarjalnostjo in sočutjem. To ni sentimentalna filozofija, ampak nujnost v sodobnem voditeljstvu. Vodje, ki so v stiku s sabo, vodijo bolj učinkovito, navdihujoče in dolgoročno vzdržno.

Kje je prihodnost coachinga?

Vesna verjame, da bo coaching postal vse bolj dostopen, ne le najvišjemu vodstvu, temveč širši organizaciji. Številne velike korporacije že uporabljajo coaching platforme, ki omogočajo dostop do vrhunskih coachev po dostopnejših cenah. 

​V zadnjih letih se industrija coachinga globalno hitro razvija, kar potrjujejo številne raziskave in analize. Po podatkih Mednarodne zveze za coaching (ICF) je število aktivnih coachov med letoma 2019 in 2022 naraslo za 54 %, kar pomeni več kot 109.000 praktikov po vsem svetu. Do leta 2025 naj bi to število preseglo 167.000. Vir: Coaching Study

Eden izmed zelo produktivnih pristopov, ki je trenutno v velikem porastu, je timski coaching, ki učinkovito deluje na večji del organizacije in tako vpliva na izboljšanje komunikacije, motivacije in zavzetosti zaposlenih.

Coaching kot strateški dejavnik rasti

V poslovnem svetu, kjer so spremembe hitrejše kot kadarkoli prej, postaja coaching strateško orodje za rast posameznika in organizacije. Ni nadomestek za vodstvo, ampak orodje, ki ga krepi. Tehnološka podjetja, ki bodo znala vlagati v zavestno vodenje, bodo imela ne samo boljše rezultate, ampak tudi bolj zdrave, stabilne in zavzete ekipe.

Ko jo vprašamo, kje bo čez 3 leta, odgovori: »Ne vem. Vem pa, da bom še vedno delala nekaj, kar služi dobremu. Ljudem, skupnosti, človeštvu.«

Nazaj