SLOVENIJA IN CERN: PRILOŽNOSTI ZA ZNANOST, GOSPODARSTVO IN MEDNARODNI UGLED
Datum dogodka: 31. 01. 2025 ob 10:00
Prijava na dogodekRepublika Slovenija je na pragu polnopravnega članstva v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN). Polnopravno članstvo zagotavlja neomejen dostop do najsodobnejše raziskovalne infrastrukture CERN, ki omogoča prebojna odkritja v osnovni fiziki in drugih znanstvenih področjih. Slovenski znanstveniki bodo imeli več možnosti za vključitev v vodilne projekte, kot so ATLAS, FCC (bodoči krožni trkalnik) in druge mednarodne raziskovalne pobude.
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije in Komisija Državnega sveta za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino vabita na posvet v petek, 31. januar 2025, ob 10.00 uri v dvorani Državnega sveta Republike Slovenije, Šubičeva 4, Ljubljana
Poleg tega članstvo omogoča večjo podporo za pripravo in izvedbo doktorskih, magistrskih in podoktorskih raziskav v sodelovanju s CERN. Slovenski dijaki, študenti in učitelji bodo imeli dostop do posebnih izobraževalnih programov, štipendij, poletnih šol in gostovanj, ki jih ponuja CERN. Te priložnosti omogočajo mladi generaciji, da sodeluje z vodilnimi strokovnjaki iz celega sveta, kar povečuje kakovost izobraževanja in ustvarja vrhunske strokovnjake za prihodnost.
Polnopravno članstvo slovenskim podjetjem omogoča poln dostop do javnih naročil CERN, kar vključuje priložnosti za razvoj in dobavo vrhunske tehnologije, kot so visokotehnološki detektorji, kriogenske naprave, računalniška oprema in druge inovativne rešitve. Poleg tega so naročila CERN referenca na globalnih trgih in lahko odpirajo vrata za sodelovanje z drugimi mednarodnimi organizacijami in podjetji. Slovenija bo s polnopravnim članstvom potrdila svojo zavezanost znanosti in inovacijam, kar bo okrepilo njen položaj v mednarodni znanstveni skupnosti in spodbudilo nadaljnje sodelovanje na globalni ravni izobraževalnih ustanov.
Na posvetu bomo osvetlil koristi polnopravnega članstva in izpostavili priložnosti članstva tudi za podjetja, ki prav preko tovrstnih projektov spodbujajo mednarodni ugled slovenskega inovacijskega ekosistema.
PRIJAVA
Nazaj