+/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture
Datum dogodka: 08. 11. 2024 ob 08:30
Multidisciplinarni in medresorski simpozij +/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture bo obravnaval kompleksni odnos med arhitekturo oziroma grajenim okoljem in ekologijo.
Simpozij bo potekal v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani in je brezplačen. Razen uvodnih predavanj, bo izveden bo v slovenskem jeziku.
Simpozij bo v ospredje postavil ekološko problematiko v arhitekturi – ta problematika za slednjo danes ni več nekaj poljubnega, pač pa etični, institucionalni in zakonodajni imperativ. V arhitekturi se pojavlja na več načinov: v obliki uporabe trajnostnih, naravnih materialov, razvoja novih ter reciklaže in ponovne rabe obstoječih materialov; v obliki regeneracije, ohranjanja in prenavljanja obstoječega stavbnega tkiva namesto gradnje novega ali pa vsaj podaljševanja uporabe in življenjske dobe stavbe; pa tudi v obliki energetske učinkovitosti njenih operativnih sistemov, namenjenih vzdrževanju konstantnega bivalnega ugodja v smislu temperature, vlage, svetlobe in podobnega.
V nasprotju z drugimi naštetimi ekološkimi parametri arhitekture je »energetska učinkovitost« za zdaj edina strogo regulirana s predpisi, ki določajo dovoljene mejne vrednosti energije za delovanje stavbe. Simpozij se bo v zvezi z vlogo ekologije v arhitekturi osredotočil na pojem »energetske učinkovitosti« predvsem skozi obravnavo kakovostnega in trajnostno zasnovanega bivalnega okolja, konkretneje, ogrevanja in hlajenja stavb – procesov, ki ne le terjata največ končne energije stavbe, ampak sta izjemno pomembna tudi zaradi aktualne energetske krize, ki je Evropo zaradi pretirane uvozne odvisnosti glede energentov prizadela izraziteje kot druge celine.
Namen simpozija
Simpozij bo skozi tri tematske sklope (Dediščina, prenova in ekologija, Energetski sistemi in družba, Ekologija kot integralni del arhitekture) obravnaval možnosti za ustvarjanje kakovostnih bivalnih okolij v luči akutne energetske krize. Osredotočil se bo na možnosti redefinicije pojma energetske učinkovitosti s celostno obravnavo ekologije v arhitekturi in urbanizmu ter ustvarjanjem prostorov sožitja med človekom, arhitekturo in naravnim okoljem, pri čemer je nujno povezovanje različnih strok in področij. Novo razumevanje grajenega okolja ne more temeljiti zgolj na nadomeščanju enega vira energije z drugim, domnevno bolj ekološkim, ali na zamenjavi obstoječih tehnologij z naprednejšimi. Na področju arhitekture je treba trajnostno zasnovo projektov razumeti kot bistveni del ustvarjalnega procesa oziroma arhitekturne zasnove. Samo s snovanjem stavb, ki so ekološke v svojem bistvu, lahko avtonomno, z arhitekturnimi sredstvi, odgovorimo na vseprisotno energetsko problematiko.
Simpozij bo odprl razpravo o pomembnosti nujnih sprememb odnosa med grajenim okoljem in ekologijo ter skupnega delovanja kulturnega, gospodarskega, gradbenega, prostorskega in okoljskega sektorja.
Struktura simpozija
Multidisciplinarni simpozij bo sestavljen iz treh vsebinskih sklopov. Vsak od teh bo po predstavitvi izhodišča moderatorja in uvodnem govoru uveljavljenega strokovnjaka iz tujine vključeval kratke, petminutne predstavitve vabljenih slovenskih strokovnjakov ter nato moderiran pogovor gostov.
V okviru dogodka bodo predstavljeni tudi primeri dobrih praks ter inovativni izdelki in sistemi, razviti ali nastajajoči v Sloveniji.
- SEKCIJA 1: Dediščina, prenova in ekologija
- SEKCIJA 2: Energetski sistemi in družba
- SEKCIJA 3: Ekologija kot integralni del arhitekture
V okviru simpozija bo predstavljen tudi projekt BAUHALPS (Interreg Alpine Space), ki spodbuja krožno gospodarstvo v grajenem okolju v Alpskem prostoru na osnovi principov Novega Evropskega Bauhausa, ki naslavlja teme trajnosti, estetike in skupnosti, katerega partner je tudi Tehnološki park Ljubljana.
Prijave niso obvezne, dogodek bo potekal v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani.
Nazaj